BUDIŽ SVĚTLO!
Druhý den v květnu vyrazila 6.B na výlet do Brna a užila si dobrodružství ve VIDA centru. Program „Světelná laboratoř“ byl plný zajímavostí, barev, světla i tmy. Naši reportéři se o své zážitky podělili v následujících stručných reportážích.
VÝLET DO BRNA A VIDY
Magda Procházková, 6.B
Dne 2.5.2025 jsme jeli na třídní výlet do Brna. V Brně jsme měli navštívit VIDA Centrum.
Ještě před návštěvou VIDY jsme měli rozchod na hlavním náměstí. Tam jsme si mohli koupit něco k jídlu, pití a zavítat do různých obchodů. Poté jsme se sešli a společně vyrazili cestou do VIDY.
Když jsme dorazili, tak jsme měli prostor se porozhlédnout a zkusit si věci, co tam byli. Potom jsme všichni šli do světelné laboratoře. U vchodu se nás ujal jeden pán (vidátor), se kterým jsme šli dovnitř, a který nám představil celou prohlídku. Mohli jsme si zkusit hodně věcí, jako třeba cukr v sáčku, který když se zmáčkl, rozdrtil kleštěmi, tak se rozsvítil a další zajímavé věci.
Výlet se mi moc líbil a chtěla bych tam ještě někdy zavítat znovu.
SVĚTELNÁ LABORATOŘ
Sabina Majkútová, 6.B
V pátek 2.5.2025 se naše třída vydala do VIDY. Jeli jsme tam vlakem.
Před tím, než jsme šli do VIDY, tak jsme měli rozchod po Brně. Pak jsme šli pěšky do VIDY a ve VIDĚ jsme měli taky chvilku rozchod a mohli jsme si zkoušet všechny atrakce, co tam byli.
Mě se ty atrakce líbily všechny a nemohla jsem se rozhodnout, kam půjdu nejprve. Po tom, jak jsme si vyzkoušeli atrakce, tak jsme šli do místnosti, kde nám vidátor říkal něco o světle – zkoušeli jsme si odlepit a slepit obálku, ale museli jsme na to svítit UV baterkou, dělalo to takový jiskry. Taky jsme přes pytlík křupali kostky cukru a taky to dělalo jiskry.
Dozvěděli jsme se toho o světle hodně. A domů jsem si přivezla turistickou vizitku a svítící náramek, který jsme dostali od vidátora.
REPORTÁŽ
Daniel Buš, 6.B
Dne 2.5.2025 jsme jeli do VIDY na program Světelná laboratoř.
Bylo to dobrý, protože jsme se mohli koukat a chodit po VIDĚ. Cca 45 minut jsme měli rozchod, zkoušeli jsme různé atrakce. Například jsme šli na velkou skluzavku a točící kouli. Pak jsme šli na ten náš program, pán nám ukazoval různé experimenty se světlem. Prvně jsme pomocí baterky, krokodýlků a malých 2 žárovek měli rozsvítit ty žárovky. Potom nám pán ukazoval ultrafialové světlo. Pak jsme obdrželi pytlík s kostky cukru a k tomu kleště, všechno nám bylo vysvětleno. Já vzal kleště a vždy chytl roh kostky a „křupnul“, udělalo to takový modrobílý záblesk a mnoho dalšího.
VIDU doporučuji.