Učíme se venku
Školní rok se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Žáci 6. A první hodinu českého jazyka v září strávili mimo školní lavice. V okolí školy na ně čekalo několik úkolů, které je měly naladit opět na školní rok a zároveň jim připomenout učivo z 1. stupně. Rušivé byly pro nás stavební práce, ale i tak jsme práci zvládli.
S příchodem jara a teplejšího počasí by byl hřích zůstat pouze ve školní třídě. Proto jsme již několik hodin českého jazyka strávili v příjemném prostředí okolo naší školy. Přístavba školy se již blíží ke konci, a tak ani stavební práce tentokrát již nebyly pro nás rušivé. Školní lavici jsme vyměnili za schody před školou, vybavili jsme se podsedáky, psacími potřebami a podložkami na psaní. Nečekali jsme zvonění, práce nám šla od ruky a čas jsme vůbec neřešili. Podporou nám byly paní učitelky a paní asistentka, mohli jsme využít jazykové příručky i internet či AI.
Cílem výuky venku je zpestřit hodinu, využít aktivní učení a strávit čas na čerstvém vzduchu. Získáváme tím dovednost učit se v jakémkoli prostředí a zlepšovat pozornost k řízené činnosti. Žáci 6. A byli velmi aktivní. Výuka venku jim opravdu svědčí. Podpořili jsme nejen jazykové dovednosti, ale probudili jsme v nás i tvořivost. Někteří pracovali samostatně a velmi zaujatě. Jiní využili práce ve dvojici a či ve trojici. Zvládli jsme zopakovat vyjmenovaná slova, slovní druhy a procvičit si práci s básnickým textem. Přímo před hlavním vchodem vznikla galerie moderního umění, a to kaligramy. Na chvíli jsme si připadali jako mladí moderní umělci, kteří tvoří přímo na ulici.
Alena Svobodová, vyučující Čj