Ukážeme vám, co ve vás vězí aneb jak jsme soutěžili na Masarykově SŠ v Letovicích
Letovice 19. listopad 2024
Soutěžní dopoledne v Letovicích se započalo na stanovišti se stavebním nářadím. Po chvíli na zapamatování si všech nástrojů, které patří do rukou zedníkům a stavařům, jsme měli napsat co největší počet těchto nástrojů. Tuhle aktivitu celkem zachránil můj spoluhráč Pavel Dvořáček, když jich dal dohromady 13. Téže Pavel zaskóroval i u hodu kladivem a při čtení z nákresu. Zkrátka tohle celé stanoviště byla jeho parketa.
Po krátké pauze a spíše zábavném čase stráveném v učebnách elektrikářů a keramiků přišel zlatý hřeb celé soutěže: dům z lepenky. Dostaly jsme plánek, kus lepenky, tužku, papírovou pásku, pravítko z oceli a zalamovací nůž. Vše se nacházelo na řezací podložce. Velkou oporou nám byl náš průvodce, student 3. ročníku Tomáš. Povzbuzoval nás, upozorňoval na běžící čas a naši práci určitým způsobem usměrňoval. Já jsem se věnoval přepočítávání kót s poměrem 1:50, Pavel s Terkou vše nařezali a lepili. Snažili jsme se myslet na kritéria hodnocení: úplnost, přesnost (měřítko, rozměry, velikost oken, dveří a místností), kvalitu provedení stěn a otvorů a kvalitu provedení spojů. Potřebovali bychom více času a výsledek naší práce by byl ještě lepší. Po 75 minutách jsme museli dům odevzdat porotě k hodnocení.
Teď přišlo čekání na vyhlášení. Bylo to nejvíc stresujících 15 minut soutěže. Ani jsme nepočítali, že budeme mezi nejlepšími. Byli jsme překvapení, když jsme nebyli na čtvrtém nebo pátém místě, a když nás nevyhlásili ani na druhém, už jsme věděli, že jsme vítězové soutěže. V porovnání s ostatními domy ten náš vypadal opravdu nejlépe a byl nejúplnější. Nejsme profíci jako studenti SŠ v Letovicích, takže se s určitou mírou nedokonalosti počítalo. Nejen že jsme si zasoutěžili, ale také jsme si prohlédli střední školu a zjistili, jaké obory se zde učí a studují.
Šimon Farkaš – člen výherního týmu